Dorthe Enger har netop foretaget en gennemgribende revidering af sin udgivelse Religionskritik. "Jeg lagt bøgerne til rette, så de stimulerer kritisk tænkning og refleksion", siger hun om sit arbejde med udgivelsen. Læs interview med forfatteren her.
Hvad er det bedste ved at være forfatter?
Når elever, kursister eller andre læsere synes, at mine bøger øger deres forståelse og indsigt, og at bøgerne forbereder dem godt til eksamen, er jeg en glad forfatter. Religionskritik bruges i gymnasier, på HF og på seminarier. Desuden holder jeg meget af den kreative proces, som karakteriserer en forfattervirksomhed. Der går mange gode og inspirerende timer med at udvælge de rigtige tekster, sætte dem sammen og didaktisere materialet.
Hvad inspirerer dig i dit forfatterarbejde?
Jeg vælger et stof, som jeg synes er relevant, vigtigt og spændende at integrere i en lærebog, og som forhåbentligt kan virke fornyende. Jeg har taget de dannelsesmæssige mål i formålsparagrafferne for de gymnasiale uddannelser meget alvorligt, fordi det også er de værdier, som de vestlige demokratiske samfund bygger på. Derfor har jeg lagt bøgerne til rette, så de stimulerer kritisk tænkning og refleksion.
De forfattere, der har betydet meget for mig i den seneste tid, er den canadiske sociolog Charles Taylor og den tyske sociolog Hartmut Rosa. Disse to indflydelsesrige forfattere udtrykker en modernitetskritik, som jeg synes er vigtig set i lyset af problemer, vi står over for i dag. Debattører som Svend Brinkmann og Jordan B. Peterson har jeg også inddraget, da deres synspunkter har bred appel og, for Jordan B. Petersons vedkommende, kan virke provokerende og stimulere til spændende diskussioner.
Hvordan bruger du dine erfaringer som underviser i dit forfatterarbejde og omvendt?
Dialogen med eleverne har inspireret mig meget omkring det formidlingsmæssige. Som forfatter har jeg haft min målgruppe så at sige serveret på et fad, og elevers feedback på tekster og didaktisering har været uvurderlig. Samtidig bevirker det at arbejde så fokuseret og langvarigt med et materiale, som man gør, når man skriver en lærebog, at man møder eleverne på en solid faglig baggrund, som man har fået ind under huden. Det har jeg oplevet, at eleverne har respekt for.
Hvad er styrken i dit fag?
Den globaliserede tid vi lever i, er religion og religiøse erfaringer et vigtigt emne for mange mennesker. Der er religiøse og sekulære kultursammenstød, og mange mennesker både inden for og uden for de traditionelle religioner er interesserede i religion og åndelige emner. Styrken i mit fag religion er netop denne motivationsfaktor, som jeg har erfaring med skaber en engageret stemning i klassen.
Religionskritik er skrevet som et bud på religionskritik, der tager betydningen af det græske ord “kritik” alvorligt, der betyder at bedømme og ikke fordømme. Det vil sige, at der lægges vægt på at kunne skelne mellem forskellige opfattelser.
Hvorfor skal lærerne vælge at arbejde med Religionskritik?
Mit formål med udgivelsen er at stimulere kompetencen “worldview literacy”, som flugter med de gymnasiale dannelsesmål. “Worldview literacy” er en måde at tilgå religiøse og sekulære verdensbilleder på, der stimulerer indsigt, eftertanke og indlevelse, så der kan etableres dialog i stedet for konfrontation. Uden dermed - og det er vigtigt - at man behøver at blive et ekkokammer for andres livsopfattelser.
Det betyder, at mine bøger er bygget op ud fra en vekselvirkning mellem faglig kontekstualisering, tekster, der “taler” med eller mod hinanden ud fra forskellige verdensbilleder og genrer. Teksterne ledsages af spørgsmål, der både går på forståelse af materialet og på læserens respons.
Dorthe Enger er cand. mag. i engelsk, religion og filosofi og Master i gymnasieledelse. Hun er desuden forfatter til en række bøger, ligesom hun har skrevet adskillige artikler om sin tilgang til religionskritik, udgivet i både Danmark, USA og England. Dorthe Enger er med udgangspunkt i sine publikationer en ofte anvendt foredragsholder. |